ثبت برند

ثبت برند یا نام تجاری طراحی منحصر به فردی است که به صورت نشانه یا نماد یا کلمه یا شکل ثبت می شود ، برند می تونه به دو صورت داخلی و خارجی (ثبت مادرید) ثبت گردد. و به صورت 10 سال در انحصار شخصیت حقیقییا حقوقی قرار می گیرد و ثبت آن زیر نظر اداره مالکیت معنوی انجام میگردد. ثبت برند به صورت فارسی و لاتین انجام میگردد. برای ثبت برند فارسی نیاز به پروانه کسب و یا پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس یا یک نامه از اتحادیه لازم است، حتما در برند فارسی باید ریشه کلمه فارسی و در فرهنگ لغت دهخدا موجود باشد. برای ثبت برند لاتین نیاز به کارت بازرگانی و یا کارت عضویت می باشد. برند به دو صورت حقیقی یا حقوقی می باشد یعنی هم به صورت شخصی و هم به صورت شرکتی می توان ثبت کرد که در پروسه اداری کارشناسان ثبت شایگان راهنمایی بیشتری در این مورد در اختیار شما قرار می دهند.

مثال هایی از ثبت برندهای معروف:

 شاید تا به حال به نام های همچون گلرنگ، پونل ، اشی مشی، چی توز و یا اسامی لاتینی مانند اپل، نایک، جی وی سی، سامسونگ و غیره برخورده باشید همه این اسامی برند تجاری هستند که می توانند با خود شکلی هم داشته باشند. واژه هایی مانند برند ، لوگو ، ویا آرم تجاری ، نام تجاری همه بیانگر یک خواسته اند.البته برند یا نام تجاری به اسم محصول اطلاق می شودمثل ال جی و لوگو و یا آرم تجاری به شکل کنار اسم که در ال جی یک دایره می باشد اطلاق می گردد.

ثبت برند

ثبت برند به دو دسته انجام می شود:

اول به صورت حقیقی(جهت افراد مختلف به صورت شخصی)

دوم به صورت حقوقی(جهت شرکتها)

 1. اصل شناسنامه و کپی کارت ملی.
 2. داشتن جوازکسب و یا جوازتاسیس از صنایع.
 3. داشتن کارت بازرگانی(در صورت لاتین بودن برند تجاری)
 4. امضاء وکالت نامه و فرم تقاضای علامت.
 5. ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد12*12
ثبت برند
 1. کپی شرکت نامه و روزنامه رسمی و آخرین تغییرات.
 2. کپی شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضاء دارند.
 3. داشتن جواز صنایع(جواز تاسیس).
 4. داشتن کارت بازرگانی( درصورت لاتین بودن برند تجاری).
 5. ارائه شکل و برند تجاری در ابعاد 12*12
ثبت برند

1- نامه درخواست جهت ثبت بین المللی برند خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر

2- معرفی نامه برروی سربرگ شرکت همراه با امضاء مدیران و دارندگان حق امضاء همراه با مهرشرکت (اشخاص حقوقی) و درصورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری

3- کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضاء شرکت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (اشخاص حقوقی) و ارائه کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی (اشخاص حقیقی) و درصورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری .

4- اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت علامت تجاری درایران جهت رؤیت و کپی آن جهت ضبط  در پرونده یا ارائه کپی مصدق گواهی ثبت علامت تجاری .

5- تکمیل فرم مخصوص لاتین پس ازمشخص شدن کشورهای موردنظرمتقاضی

6- برگه محاسبه هزینه ها همراه با مهروامضاء متقاضی (Fee Calculation)

7- رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین المللی ( پس ازدریافت معرفی نامه از اداره جهت مراجعه به بانک ملی – شعبه عباس آباد )

ثبت برند

قبل از اقدام به هرکاری می بایست ابتدا استعلام برند را گرفته جهت استعلام به سامانه استعلام برند ثبت شایگان مراجعه نمایید. پس از استعلام در صورت نداشتن مشابهت اقدام به ثبت اظهارنامه برند میکنیم. 

در این مرحله شما باید مدارک خواسته شده را به صورت اسکن شده داشته باشید سپس وارد سامانه اداره مالکیت معنوی شده اقدام به ثبت نام حساب کاربری میکنید. پس از تایید حساب کاربری شما وارد پنل کاربری شده اقدام به ثبت اظهارنامه ثبت علامت نمایید.

پس از تکمیل مدارک ثبت برند و ارجاع آن به اداره مالکیت فکری و معنوی حدوداٌ 2ماه زمان می برد تا جواب علامت مربوط اخذ شود در صورتی که ایرادی قانونی نداشت و عیناٌ ثبت نشده بوده و مشابه کلمه دیگری نبود اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت تقاضای آن اقدام می کند. ودرصورتی که مشابه داشت نیز اخطاری صادر می شود و ازادامه کار باز می مانیم.

در صورتی که ثبت تقاضا شد پس از 15روز در روزنامه رسمی چاپ می شود وبه مدت یک ماه برای افرادی که نسبت یه ثبت برند اعتراض دارند در یک نوبت چاپ می شود.اگر پس از یک ماه کسی نسبت به آن معترض نشد نسبت به ثبت دائم آن اقدام می شود.ضمناً در صورتی که درمدت زمان 30 روز فردی یاشرکتی به شکل و نام مورد درخواست اعتراض کرد پرونده به دادگاه رجوع شده وقاضی تصمیم می گیرد که اعتراض درست است یا مردود.

انواع برند

برندها انواع مختلفی دارند، بعضی از آنها را با هم مرور میکنیم:

برند محصول: برند کردن یک محصول یا خدمت خاص. 

برند شخصی: مانند ورزشکار

برند شرکتی:یک شرکت که چندین محصول یا خدمات مختلف دارد.

برند جغرافیایی:   مانند یک شهر خاص

برند عمومی: مانند مراسم های حکومتی

برند فرهنگی: مانند یک مراسم فرهنگی

برند مذهبی: مانند یک مسجد یا کلیسا.

ثبت برند

اسامی عام مانند دوچرخه و اسامی توصیفی مانند بهترین ، شیرین ، تند و….قابل ثبت برای ثبت برند نیست. و همچنین اسامی مشهور و اسامی مذهبی و نماد کشورها و نماد بین المللی سازمانها قابل ثبت نمی باشند.  استفاده از کلمات مستهجن و خلاف عرف قابل ثبت نبوده.

با توجه به روند کاری ادارات  نمیتوان زمان دقیقی برای ثبت برند اعلام کرد، برند در چند مرحله کارشناسی می شود ابتدا طبقه بندی شده و سپس در نوبت کارتابل کارشناس و بعد از آن کارتابل کارشناس مسئول و در نهایت در کارتابل رئیس اداره قرار می گیرد. در هریک از این کارتابل ها در صف کارشناسی قرار می گیرد همین امر باعث کندی روند برند شده است بهتر است برای ثبت برند زودتر اقدام کنید با کارشناسان ثبت شایگان در ارتباط باشد.

در صورتی که شخصی آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی را در روزنامه رسمی مشاهده و یا به طرقی از وجود آن مطلع شود در حالی که آن را علامت تجارتی خود(به شرط اینکه قبلا به ثبت رسیده باشد) می داند یا اینکه آن علامت را با علامت تجارتی خود به اندازه ای شبیه می داند که باعث گردد مصرف کنندگان عادی به اشتباه بیفتند ، می تواند ظرف مدت سی روز از تاریخ انتشار تقاضای ثبت علامت تجارتی در روزنامه رسمی اعتراض خود را ، نسبت به ثبت کتبا” به اداره مالکیت معنوی تسلیم نماید. این تقاضا در دفتر اندیکاتور اداره باید ثبت شود.

مسئول اداره این اعتراض را ظرف ده روز از تاریخ وصول به متقاضی ثبت برند طی اخطاری ابلاغ خواهد نمود و چنانچه متقاضی با ملاحظه اعتراض ، تمکین نماید و مراتب انصراف خود را از ثبت علامت کتبا به اداره مالکیت معنوی اعلام دارد تقاضای وی کان لم یکن نلقی و بایگانی خواهد شد.

در صورتی که متقاضی با ملاحظه اعتراض تمکین ننماید مراتب عدم تمکین به معترض ابلاغ می شود و معترض باید برای ثبات ادعای خود دادخواستی با ضمیمه نمودن کلیه دلایل و مدارک مثبته تقدیم دادگاههای حقوقی تهران نماید و گواهی لازم را ظرف 60 روز به اداره مالکیت معنوی جهت ضبط در پرونده تسلیم دارد و در این مرحله کلیه عملیات ثبتی علامت تجارتی تا اعلام نظر دادگاه متوقف خواهد ماند.

در صورتی که معترض اقدام لازم را برای پیگیری اعتراض خود بعمل نیاورد و گواهی لازم را ارائه ندهد متقاضی می تواند به دفتر دادگاه های حقوقی تهران مراجعه و گواهی دایر براینکه شخص معترض اصولا دادخواستی تقدیم ننموده یا دعوی خود را پیگیری نکرده اخذ و به دفتر اداره مالکیت صنعتی تسلیم دارد ، آنگاه علامت به نفع متقاضی ثبت علامت ، ثبت خواهد شد. در صورت مراجعه معترض جهت اقامه دعوی به دادگاه های حقوقی تهران هدایت که دادخواست ابطال ثبت علامت تجارتی را تقدیم نماید.

ثبت برند

هر اظهارنامه ثبت برند ظرف 30 روز مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه نقصی در اظهارنامه ثبت برند مشاهده شود مراتب طی اخطاری در اکانت شخص متقاضی ثبت  قرار خواهد گرفت. و ظرف 2 ماه نسبت به رفع نقص اقدام نمایند.در صورتی که اقدامی برای رفع نقص انجام داده نشود تقاضای آنان رد خواهد شد. در صورت رد تقاضا متقاضی می تواند دادخواستی دایر بر شکایت از تصمیم اداره به دادگاه های حقوقی تهران تقدیم نماید. 

در موارد زیر تقاضای ثبت برند رد خواهد شد:

 • در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد.
 • در صورتی که برند قبلاُبه اسم شخص دیگری ثبت شده باشد.
 • در صورتی که شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاص را که اطلاعات مخصوصی ندارند به اشتباه بیندازد.
 • علایمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.
 • در صورتی که در علامت از علامات موسسات رسمی دولتی استفاده شده باشد.
 • در صورتی که در علامت از پرچم دولت جمهوری اسلامی ایران یا پرچم سایر کشور ها استفاده شده باشد.
 • نشانها و مدالها و انگهای دولت جمهوری اسلامی ایران.
 • کلمات یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد
 • علامت از نظر شکل ظاهر یا تلفظ یا کتابت یا به هر کیفیت دیگر که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه بیندازد.

علامت ثبت شده در ظرف مدت ده سال تمام شمسی از تاریخ صدور تصدیق ثبت دارای اعتبار قانونی می باشد و صاحب علامت در صورت تمایل به ادامه استفاده از علامت ثبت شده ، حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از اتمام ده سال اعتبار قانونی می تواند تقاضای تجدید برند را نماید. در غیر اینصورت علامت مذکور ابطال و از حمایت قانونی بهره مند نخواهد بود.

روش تجدید برند

 • متقاضی ، اظهارنامه ثبت علامت تجارتی مربوط به تجدید علامت را تکمیل نموده 
 • مدارک ابرازی را در سامانه ضمیمه و کارشناس تعیین می شود.
 • کارشناس پس از تایید ، پیش نویس آگهی تجدید ثبت علامت دریافت شده
ثبت برند

در صورتی که علامت به طریق قانونی مورد انتقال قرار گیرد در اظهارنامه مربوط به تغییرنام صاحب برند نکات ذیل صریحا” باید قید شود.

1-شماره ثبت علامت در ایران 2-نام واقامتگاه و تابعیت مالک جدید 3-نام و نشانی نماینده قانونی مالک در ایران

مدارک قانونی انتقال (سند انتقال) و وکالتنامه (در صورتی که وکیل ، متکفل امر انتقال می باشد) و تصدیق ثبت علامات در ایران باید ضمیمه اظهارنامه شود.

ثبت برند
مشاوره ثبت برند
برند
خرید و فروش برند
compressed_resized_3758557
ثبت بین المللی علائم تجاری
برند
طراحی لوگو
سایت های مرتبط
نوشته ها
ثبت برند پوشاک

ثبت برند پوشاک

ثبت برند پوشاک مشاوره:40775687-021 مشاوره:40775687-021 ثبت برند پوشاک سالانه حدود 2 میلیارد و 600 میلیون دلار پوشاک به سمت ایران هدایت می شود درحالیکه 20

بیشتر بخوانید »
جواز تاسیس

جواز تاسیس

جواز تاسیس مشاوره:40775687-021 مشاوره:40775687 جواز تاسیس چیست؟ جواز تاسیس مجوزی است که تمامی افراد اعم از حقیقی و حقوقی برای اینکه فعالیت رسمی و قانونی

بیشتر بخوانید »

[field id=”name”]